TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F11-2PD
DTS20F11-2PD picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F11-2PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 2POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20F11-2PD.pdf
Availability of DTS20F11-2PD
QUANTITY
DTS20F11-2PD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F11-2PD
Internal Part NumberEIS-DTS20F11-2PD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert11-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F11-2PD
Related LinksDTS20F, DTS20F11-2PD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F11-2PD Details Description
Related parts for DTS20F11-2PD
SOCKET TORX T20 1.65" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
RES 665 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 670MA 100 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1.131A 150 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 200OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf