TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F11-35JC
DTS20F11-35JC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F11-35JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 13POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20F11-35JC.pdf
Availability of DTS20F11-35JC
QUANTITY
DTS20F11-35JC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F11-35JC
Internal Part NumberEIS-DTS20F11-35JC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F11-35JC
Related LinksDTS20F, DTS20F11-35JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F11-35JC Details Description
Related parts for DTS20F11-35JC
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 7POS datasheet.pdf
CABLE 4COND 26AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 20POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
BOX STEEL UNPAINTED 30"L X 20"W datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
HC-B 24-TFL-N-O1STM25S datasheet.pdf
100 mA, Low Quiescent Current, CMOS Linear Regulator IC datasheet.pdf