TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F11-5JD
DTS20F11-5JD picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F11-5JD
Brief Description
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20F11-5JD.pdf
Availability of DTS20F11-5JD
QUANTITY
DTS20F11-5JD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F11-5JD
Internal Part NumberEIS-DTS20F11-5JD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert11-5
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F11-5JD
Related LinksDTS20F, DTS20F11-5JD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F11-5JD Details Description
Related parts for DTS20F11-5JD
CONN EDGECARD 36POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 10K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
IC FIFO SS 1024X36 15NS 128-TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 39K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 11.5A 16.5 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf