TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F11-5PN
DTS20F11-5PN picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F11-5PN
Brief Description
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20F11-5PN.pdf
Availability of DTS20F11-5PN
QUANTITY
DTS20F11-5PN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F11-5PN
Internal Part NumberEIS-DTS20F11-5PN
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert11-5
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F11-5PN
Related LinksDTS20F, DTS20F11-5PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F11-5PN Details Description
Related parts for DTS20F11-5PN
CONN CLIP BURNER HEAVY DUTY datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 3V datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.5KV 2A DO204AC datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SHELF FIXED 36X17.4X3.47" BLACK datasheet.pdf
RES 89.8 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 284K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf