TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F13-4HD
DTS20F13-4HD picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F13-4HD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20F13-4HD.pdf
Availability of DTS20F13-4HD
QUANTITY
DTS20F13-4HD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F13-4HD
Internal Part NumberEIS-DTS20F13-4HD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert13-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F13-4HD
Related LinksDTS20F, DTS20F13-4HD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F13-4HD Details Description
Related parts for DTS20F13-4HD
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 40PS GOLD SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
INSERT FGG.1B.306. FOR 6LV datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES 125K OHM 1/5W .01% RADIAL datasheet.pdf
CONN SMPM PLUG STR SOLDER datasheet.pdf
DSUB 25 F CRIMP F0 D FLOA TI datasheet.pdf