Vishay/Dale RNC50H20R0FSRE6
RNC50H20R0FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H20R0FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H20R0FSRE6.pdf
Availability of RNC50H20R0FSRE6
QUANTITY
RNC50H20R0FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H20R0FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H20R0FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H20R0FSRE6
Related LinksRNC50H2, RNC50H20R0FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H20R0FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H20R0FSRE6
RES SMD 243 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 135.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
GDT 350V 20% 20KA datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125.009375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 9.0PF SMD datasheet.pdf
DISK MAGNET N35 D5/8 X 1/8" datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A 4DSLGA datasheet.pdf
HD 38999 55C 55#23 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf