TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F13-8BB
DTS20F13-8BB picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F13-8BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT
Datasheet Download
DTS20F13-8BB.pdf
Availability of DTS20F13-8BB
QUANTITY
DTS20F13-8BB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F13-8BB
Internal Part NumberEIS-DTS20F13-8BB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert13-8
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F13-8BB
Related LinksDTS20F, DTS20F13-8BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F13-8BB Details Description
Related parts for DTS20F13-8BB
IC RS232 DRVR/RCVR MLT-CH28TSSOP datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 10 OHM 5% 0805 datasheet.pdf
SIREN 6-16VDC 2.0KHZ/4.0KHZ BRCK datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 74POS 2MM T/H datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 35.2A TO220F datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 768K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC PMU W/DCDC CTRLR 80HTQFP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf