TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F15-15HE
DTS20F15-15HE picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F15-15HE
Brief Description
CONN RCPT 15POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20F15-15HE.pdf
Availability of DTS20F15-15HE
QUANTITY
DTS20F15-15HE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F15-15HE
Internal Part NumberEIS-DTS20F15-15HE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F15-15HE
Related LinksDTS20F, DTS20F15-15HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F15-15HE Details Description
Related parts for DTS20F15-15HE
RES 2.21M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED PNL MT 9MM 12V CHROME GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 464 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES 72.3 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 5W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MNT datasheet.pdf
COUNTER 5 CHAR 5-110V PANEL MT datasheet.pdf
CONN 48POS 2.5PC MINI C ROW ABC datasheet.pdf