TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F15-15HN
DTS20F15-15HN picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F15-15HN
Brief Description
CONN RCPT 15POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20F15-15HN.pdf
Availability of DTS20F15-15HN
QUANTITY
DTS20F15-15HN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F15-15HN
Internal Part NumberEIS-DTS20F15-15HN
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F15-15HN
Related LinksDTS20F, DTS20F15-15HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F15-15HN Details Description
Related parts for DTS20F15-15HN
RES 1.18M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS .100" SNGL HORZ datasheet.pdf
RELAY SSR PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 38 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf