TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F15-18SC
DTS20F15-18SC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F15-18SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20F15-18SC.pdf
Availability of DTS20F15-18SC
QUANTITY
DTS20F15-18SC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F15-18SC
Internal Part NumberEIS-DTS20F15-18SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F15-18SC
Related LinksDTS20F, DTS20F15-18SC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F15-18SC Details Description
Related parts for DTS20F15-18SC
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TRIAC 400V 4A TO252 datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SOCKET BRIDGE 4-POS FOR MY RELAY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC DUAL LC-SC 10M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 200MW SOD323 datasheet.pdf