TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F15-19HB
DTS20F15-19HB picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F15-19HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20F15-19HB.pdf
Availability of DTS20F15-19HB
QUANTITY
DTS20F15-19HB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F15-19HB
Internal Part NumberEIS-DTS20F15-19HB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F15-19HB
Related LinksDTS20F, DTS20F15-19HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F15-19HB Details Description
Related parts for DTS20F15-19HB
FAN AXIAL 92X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TUBE HANDLER ESD 12X6X24 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 28QFN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 22AWG GRY 2500' datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf