TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F15-19PD
DTS20F15-19PD picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F15-19PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20F15-19PD.pdf
Availability of DTS20F15-19PD
QUANTITY
DTS20F15-19PD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F15-19PD
Internal Part NumberEIS-DTS20F15-19PD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F15-19PD
Related LinksDTS20F, DTS20F15-19PD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F15-19PD Details Description
Related parts for DTS20F15-19PD
MEMORY CARD FLASH 3GB datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 900MHZ 16QFN datasheet.pdf
CONN FFC VERT 36POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 280VWM 477.23VC P600 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
SWITCH ROLLER PLUNGER SNAP SPDT datasheet.pdf
PADDLE SW COVER FOR INCANDSCENT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 91PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf