TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F15-19SN-LC
DTS20F15-19SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F15-19SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT
Datasheet Download
DTS20F15-19SN-LC.pdf
Availability of DTS20F15-19SN-LC
QUANTITY
DTS20F15-19SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F15-19SN-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20F15-19SN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F15-19SN-LC
Related LinksDTS20F15, DTS20F15-19SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F15-19SN-LC Details Description
Related parts for DTS20F15-19SN-LC
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle 78 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 20POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW 450A 400V TO-200AC datasheet.pdf