TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F15-35BB
DTS20F15-35BB picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F15-35BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS SKT
Datasheet Download
DTS20F15-35BB.pdf
Availability of DTS20F15-35BB
QUANTITY
DTS20F15-35BB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F15-35BB
Internal Part NumberEIS-DTS20F15-35BB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F15-35BB
Related LinksDTS20F, DTS20F15-35BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F15-35BB Details Description
Related parts for DTS20F15-35BB
CONN HEADER 15POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
1 X 6 SEALED CONN FOR ANGLED W datasheet.pdf
CONN DSUB RCPT 37POS HSG datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
IC PWR AMP 2CH SE AB 14HSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 305 TYPED 37POS datasheet.pdf
1-TOUCH YEL 6OZ-PRNTD FLUX REMVR datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf