TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F15-5JB
DTS20F15-5JB picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F15-5JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20F15-5JB.pdf
Availability of DTS20F15-5JB
QUANTITY
DTS20F15-5JB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F15-5JB
Internal Part NumberEIS-DTS20F15-5JB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert15-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F15-5JB
Related LinksDTS20F, DTS20F15-5JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F15-5JB Details Description
Related parts for DTS20F15-5JB
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CLOCK SYNTHESIZR 4MA TSOT-6 datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V 20A 100W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
D4GL-4CFG-A4-NPT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HAT SUPPORT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf