TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F15-5SE-LC
DTS20F15-5SE-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F15-5SE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT
Datasheet Download
DTS20F15-5SE-LC.pdf
Availability of DTS20F15-5SE-LC
QUANTITY
DTS20F15-5SE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F15-5SE-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20F15-5SE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert15-5
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F15-5SE-LC
Related LinksDTS20F1, DTS20F15-5SE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F15-5SE-LC Details Description
Related parts for DTS20F15-5SE-LC
FAN AXIAL 60X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC OTP 2MBIT 90NS 32TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 12K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC DO202AA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 14.318MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 100K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf