TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F17-26HB
DTS20F17-26HB picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F17-26HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20F17-26HB.pdf
Availability of DTS20F17-26HB
QUANTITY
DTS20F17-26HB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F17-26HB
Internal Part NumberEIS-DTS20F17-26HB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F17-26HB
Related LinksDTS20F, DTS20F17-26HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F17-26HB Details Description
Related parts for DTS20F17-26HB
IDC CABLE - CPC10S/AE10G/CPC10S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SW-CAP 11CH 20-PLCC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 125V datasheet.pdf