TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F17-35SC-LC
DTS20F17-35SC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F17-35SC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT
Datasheet Download
DTS20F17-35SC-LC.pdf
Availability of DTS20F17-35SC-LC
QUANTITY
DTS20F17-35SC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F17-35SC-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20F17-35SC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F17-35SC-LC
Related LinksDTS20F17, DTS20F17-35SC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F17-35SC-LC Details Description
Related parts for DTS20F17-35SC-LC
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE RCA MALE-MALE 1.5M datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.2A 296 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf