TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F17-6JC
DTS20F17-6JC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F17-6JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20F17-6JC.pdf
Availability of DTS20F17-6JC
QUANTITY
DTS20F17-6JC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F17-6JC
Internal Part NumberEIS-DTS20F17-6JC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert17-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F17-6JC
Related LinksDTS20F, DTS20F17-6JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F17-6JC Details Description
Related parts for DTS20F17-6JC
MOSFET N-CH 400V 16A TO-247AC datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL5239 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TEST KIT MTRJ TO ST SEC 62.5/125 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 8-DFN datasheet.pdf
CONN TERM HSG W/RAMP 18POS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100BGA datasheet.pdf
CONTACT PIN 10MM CRIMP TURNED datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR MAGX-001214-125L0 datasheet.pdf
RES 383K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf