TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F19-11BE
DTS20F19-11BE picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F19-11BE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT
Datasheet Download
DTS20F19-11BE.pdf
Availability of DTS20F19-11BE
QUANTITY
DTS20F19-11BE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F19-11BE
Internal Part NumberEIS-DTS20F19-11BE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F19-11BE
Related LinksDTS20F, DTS20F19-11BE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F19-11BE Details Description
Related parts for DTS20F19-11BE
MINIPINCER CLIP/BAN PLUG 48" RED datasheet.pdf
BOX SPACER SURFACE MOUNT PLATE datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET 3 POS IDC 20-24AWG datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
IC CTRLR PWM PROG CM HV 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES NTWRK 48 RES MULT OHM 64LBGA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 75W datasheet.pdf