TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F19-11SD
DTS20F19-11SD picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F19-11SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20F19-11SD.pdf
Availability of DTS20F19-11SD
QUANTITY
DTS20F19-11SD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F19-11SD
Internal Part NumberEIS-DTS20F19-11SD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F19-11SD
Related LinksDTS20F, DTS20F19-11SD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F19-11SD Details Description
Related parts for DTS20F19-11SD
RES SMD 4.02K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONSOLE ALUMINUM 6.68"L X 8.77"W datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS .100" SNGL VERT datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG8 13AWG 500' datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 430PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CTV 55C 55#20 PIN PLUG datasheet.pdf
CABLE CLAMP 24 & 28 W/BUSHING datasheet.pdf