TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F19-11SN
DTS20F19-11SN picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F19-11SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20F19-11SN.pdf
Availability of DTS20F19-11SN
QUANTITY
DTS20F19-11SN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F19-11SN
Internal Part NumberEIS-DTS20F19-11SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F19-11SN
Related LinksDTS20F, DTS20F19-11SN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F19-11SN Details Description
Related parts for DTS20F19-11SN
RES SMD 6.98KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 750 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf