TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F19-32HN
DTS20F19-32HN picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F19-32HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20F19-32HN.pdf
Availability of DTS20F19-32HN
QUANTITY
DTS20F19-32HN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F19-32HN
Internal Part NumberEIS-DTS20F19-32HN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F19-32HN
Related LinksDTS20F, DTS20F19-32HN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F19-32HN Details Description
Related parts for DTS20F19-32HN
CABLE FAST SCSI1-SCSI2 UL2919 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 100POS 0.20MM datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 370MA 950 MOHM datasheet.pdf