TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F21-16JB
DTS20F21-16JB picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F21-16JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20F21-16JB.pdf
Availability of DTS20F21-16JB
QUANTITY
DTS20F21-16JB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F21-16JB
Internal Part NumberEIS-DTS20F21-16JB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F21-16JB
Related LinksDTS20F, DTS20F21-16JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F21-16JB Details Description
Related parts for DTS20F21-16JB
TRANS PNP 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CABLE CLAMP BLACK 1/2"DIA datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW SGL 8-MSOP datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 99POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED MATRIX 5X7 0.7" 590NM YW datasheet.pdf
LED OSLON COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf