Panasonic Electronic Components EEE-FT1C680AR
EEE-FT1C680AR picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FT1C680AR
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EEE-FT1C680AR.pdf
Availability of EEE-FT1C680AR
QUANTITY
EEE-FT1C680AR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FT1C680AR
Internal Part NumberEIS-EEE-FT1C680AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageEEE-FT1C680AR Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)360 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current156mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FT1C680AR
Related LinksEEE-FT, EEE-FT1C680AR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FT1C680AR Details Description
Related parts for EEE-FT1C680AR
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V ITO220 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT SKT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 780HBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW SOD123 datasheet.pdf