TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F21-39JB
DTS20F21-39JB picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F21-39JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20F21-39JB.pdf
Availability of DTS20F21-39JB
QUANTITY
DTS20F21-39JB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F21-39JB
Internal Part NumberEIS-DTS20F21-39JB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C