TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F21-39SC-LC
DTS20F21-39SC-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F21-39SC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT
Datasheet Download
DTS20F21-39SC-LC.pdf
Availability of DTS20F21-39SC-LC
QUANTITY
DTS20F21-39SC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F21-39SC-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20F21-39SC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F21-39SC-LC
Related LinksDTS20F21, DTS20F21-39SC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F21-39SC-LC Details Description
Related parts for DTS20F21-39SC-LC
IC BUFFER DVR 8BIT CMOS 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 387V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT 2MM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V BP 1206 datasheet.pdf