TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F21-41JE
DTS20F21-41JE picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F21-41JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20F21-41JE.pdf
Availability of DTS20F21-41JE
QUANTITY
DTS20F21-41JE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F21-41JE
Internal Part NumberEIS-DTS20F21-41JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F21-41JE
Related LinksDTS20F, DTS20F21-41JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F21-41JE Details Description
Related parts for DTS20F21-41JE
RES SMD 68 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 3.6V 10MM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
IC PROCESSOR QUAD DGTL 783FCPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 7.5NS 48TQFP datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 ESD 8UMAX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf