TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F21-41SD
DTS20F21-41SD picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F21-41SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20F21-41SD.pdf
Availability of DTS20F21-41SD
QUANTITY
DTS20F21-41SD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F21-41SD
Internal Part NumberEIS-DTS20F21-41SD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F21-41SD
Related LinksDTS20F, DTS20F21-41SD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F21-41SD Details Description
Related parts for DTS20F21-41SD
TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
HEADER OPEN .030"DIA .900 64POS datasheet.pdf
CONN BOOT FOR MODULAR RJ45 PLUGS datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1.7A 107 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
ANT YAGI 3ELEM 470-512MHZ BLACK datasheet.pdf
OSC XO 5.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf