TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F25-19SN-LC
DTS20F25-19SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F25-19SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT
Datasheet Download
DTS20F25-19SN-LC.pdf
Availability of DTS20F25-19SN-LC
QUANTITY
DTS20F25-19SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F25-19SN-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20F25-19SN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F25-19SN-LC
Related LinksDTS20F25, DTS20F25-19SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F25-19SN-LC Details Description
Related parts for DTS20F25-19SN-LC
RES .02 OHM 5W 1% WIREWOUND datasheet.pdf
IC VOLT DET 2.90V LOW SOT89-3 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2812 datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.48K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 6COL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 106.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1.2A AXIAL datasheet.pdf
MICRO 51C S 10" WHT datasheet.pdf