TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F25-20JD
DTS20F25-20JD picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F25-20JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 30POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20F25-20JD.pdf
Availability of DTS20F25-20JD
QUANTITY
DTS20F25-20JD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F25-20JD
Internal Part NumberEIS-DTS20F25-20JD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions30
Shell Size - Insert25-20
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A, 23A, 46A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F25-20JD
Related LinksDTS20F, DTS20F25-20JD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F25-20JD Details Description
Related parts for DTS20F25-20JD
CAP TANT 1.5UF 50V 10% 2312 datasheet.pdf
IC COMPARATOR W/REF 8-SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CRIMP FLNG - HOOD 9-37P 45-55MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
CODEWARRIOR TAP PROBE TIP datasheet.pdf
DIODE MODULE 100V 200A D-67 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES 1M OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf