TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F25-43PD-LC
DTS20F25-43PD-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F25-43PD-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN
Datasheet Download
DTS20F25-43PD-LC.pdf
Availability of DTS20F25-43PD-LC
QUANTITY
DTS20F25-43PD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F25-43PD-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20F25-43PD-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F25-43PD-LC
Related LinksDTS20F25, DTS20F25-43PD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F25-43PD-LC Details Description
Related parts for DTS20F25-43PD-LC
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.2VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC TXRX CAN FAULT TOLERANC 8SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 4POS BK datasheet.pdf
IC LNA/MIXER CELLULAR 28TQFN datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE 12COND 28AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf