Samtec, Inc. PSS-15-01-T-S
PSS-15-01-T-S picture photo
Mfg. Part Number
PSS-15-01-T-S
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN RCPT .200 15POS PCB
Datasheet Download
PSS-15-01-T-S.pdf
Availability of PSS-15-01-T-S
QUANTITY
PSS-15-01-T-S Order Process
Ship out your order
Specifications of PSS-15-01-T-S
Internal Part NumberEIS-PSS-15-01-T-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesPSS
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Number of Positions15
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.200" (5.08mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Height Stacking (Mating)-
Height Above Board0.250" (6.35mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Features-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSS-15-01-T-S
Related LinksPSS-15, PSS-15-01-T-S Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
PSS-15-01-T-S Details Description
Related parts for PSS-15-01-T-S
RES SMD 14K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY SNAP-IN 6AMP datasheet.pdf
CONN RING UNINS 14-18AWG #10 datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM GRN/YEL datasheet.pdf
OSC MEMS 76.8MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 700W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT THRU PIN datasheet.pdf
CAP FILM 39NF10% 630VDC RAD datasheet.pdf