TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20F25-4PD
DTS20F25-4PD picture photo
Mfg. Part Number
DTS20F25-4PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 56POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20F25-4PD.pdf
Availability of DTS20F25-4PD
QUANTITY
DTS20F25-4PD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20F25-4PD
Internal Part NumberEIS-DTS20F25-4PD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions56
Shell Size - Insert25-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20F25-4PD
Related LinksDTS20F, DTS20F25-4PD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20F25-4PD Details Description
Related parts for DTS20F25-4PD
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
IC TRANSLATOR TRIPLE 20-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
VARISTOR 612V 20KA SQUARE 28MM datasheet.pdf
CAT 5E 50 PR 110 WRNG BLK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RJ45 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
IC SWITCHER CV/CC 4.5W 8SOIC datasheet.pdf
6800UF 63V 35X40MM 105C 5000H datasheet.pdf