TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W11-2JE
DTS20W11-2JE picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W11-2JE
Brief Description
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20W11-2JE.pdf
Availability of DTS20W11-2JE
QUANTITY
DTS20W11-2JE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W11-2JE
Internal Part NumberEIS-DTS20W11-2JE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert11-2
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W11-2JE
Related LinksDTS20W, DTS20W11-2JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W11-2JE Details Description
Related parts for DTS20W11-2JE
CONN EDGECARD 140PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EH RCA T/H BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 14POS 7.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 11POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
IC FPGA 296 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 5POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf