TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W11-35SC
DTS20W11-35SC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W11-35SC
Brief Description
CONN RCPT 13POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20W11-35SC.pdf
Availability of DTS20W11-35SC
QUANTITY
DTS20W11-35SC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W11-35SC
Internal Part NumberEIS-DTS20W11-35SC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W11-35SC
Related LinksDTS20W, DTS20W11-35SC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W11-35SC Details Description
Related parts for DTS20W11-35SC
RELAY OPTO AC/DC 350V 100MA 8SOP datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 900MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16-TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 55NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1MA 20V datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm Series 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 25MM SQ 8.92MM datasheet.pdf