TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W13-35HE
DTS20W13-35HE picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W13-35HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 22POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20W13-35HE.pdf
Availability of DTS20W13-35HE
QUANTITY
DTS20W13-35HE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W13-35HE
Internal Part NumberEIS-DTS20W13-35HE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions22
Shell Size - Insert13-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W13-35HE
Related LinksDTS20W, DTS20W13-35HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W13-35HE Details Description
Related parts for DTS20W13-35HE
RES SMD 37.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
RES SMD 7.15KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE 3' IBUTTON TO PROBE datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 20POS 2.5MM datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC MONITOR BATT STACK 44-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 102 TYPE D 5POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Receptacle 56 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf