TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W13-4PC
DTS20W13-4PC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W13-4PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20W13-4PC.pdf
Availability of DTS20W13-4PC
QUANTITY
DTS20W13-4PC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W13-4PC
Internal Part NumberEIS-DTS20W13-4PC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert13-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W13-4PC
Related LinksDTS20W, DTS20W13-4PC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W13-4PC Details Description
Related parts for DTS20W13-4PC
FIXED IND 390NH 640MA 300 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE UMC PLUG-PLUG .81 LP 50MM datasheet.pdf
IC DRIVER QUAD LO SIDE PWRSOIC36 datasheet.pdf
THERMOSTAT CERAMIC 46.1DEG C NC datasheet.pdf
DIGITAL MOD 4PORT 4IN 4OUT NPN datasheet.pdf
RES 453 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf