TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W13-98SA-LC
DTS20W13-98SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W13-98SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT
Datasheet Download
DTS20W13-98SA-LC.pdf
Availability of DTS20W13-98SA-LC
QUANTITY
DTS20W13-98SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W13-98SA-LC
Internal Part NumberEIS-DTS20W13-98SA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert13-98
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W13-98SA-LC
Related LinksDTS20W13, DTS20W13-98SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W13-98SA-LC Details Description
Related parts for DTS20W13-98SA-LC
IC TXRX TRI-BAND 32MLP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MT PINS datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX NO 1.8MM 12-24VDC datasheet.pdf
2.0" FR HOOK&LOOP BRDD SLVNG datasheet.pdf
ASSY HDR VERT NO-BOSS DUAL ROW E datasheet.pdf
SSD MSATA 6G 480GB CE MLC COM datasheet.pdf
BERGSTIK HDR SR datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf