TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W15-35BC
DTS20W15-35BC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W15-35BC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS SKT
Datasheet Download
DTS20W15-35BC.pdf
Availability of DTS20W15-35BC
QUANTITY
DTS20W15-35BC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W15-35BC
Internal Part NumberEIS-DTS20W15-35BC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W15-35BC
Related LinksDTS20W, DTS20W15-35BC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W15-35BC Details Description
Related parts for DTS20W15-35BC
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
LENS FOR GOLDEN/PLATINUM DRAGON datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-5V 0.5A datasheet.pdf
DC 2 PRESET BACKLIT PNP OC SER datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf