TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W17-26SE
DTS20W17-26SE picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W17-26SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20W17-26SE.pdf
Availability of DTS20W17-26SE
QUANTITY
DTS20W17-26SE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W17-26SE
Internal Part NumberEIS-DTS20W17-26SE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W17-26SE
Related LinksDTS20W, DTS20W17-26SE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W17-26SE Details Description
Related parts for DTS20W17-26SE
RES SMD 270 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
J-P-T GEH KOMPL 4P datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN LINE DRAIN SET SCREW 1POS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
GDT 600V 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONN SMARTCARD datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1W DO214AC datasheet.pdf
IC FPGA 377 I/O 50K LUT 484FBGA datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 4.7K OHM 8SRT datasheet.pdf