TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W19-32SB
DTS20W19-32SB picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W19-32SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20W19-32SB.pdf
Availability of DTS20W19-32SB
QUANTITY
DTS20W19-32SB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W19-32SB
Internal Part NumberEIS-DTS20W19-32SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W19-32SB
Related LinksDTS20W, DTS20W19-32SB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W19-32SB Details Description
Related parts for DTS20W19-32SB
CAP CER 1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2-INPUT 16TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T SOLDER LUG datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB16 PG21 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf