TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W21-11SB
DTS20W21-11SB picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W21-11SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20W21-11SB.pdf
Availability of DTS20W21-11SB
QUANTITY
DTS20W21-11SB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W21-11SB
Internal Part NumberEIS-DTS20W21-11SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W21-11SB
Related LinksDTS20W, DTS20W21-11SB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W21-11SB Details Description
Related parts for DTS20W21-11SB
RES SMD 2.26K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 13A I2PAK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 301 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 100MA 40 OHM TH datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
TV 6C 6#22D SKT RECP datasheet.pdf
IC SWITCHER CV/CC 3.5W 8SOIC datasheet.pdf