TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W21-16BE
DTS20W21-16BE picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W21-16BE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT
Datasheet Download
DTS20W21-16BE.pdf
Availability of DTS20W21-16BE
QUANTITY
DTS20W21-16BE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W21-16BE
Internal Part NumberEIS-DTS20W21-16BE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W21-16BE
Related LinksDTS20W, DTS20W21-16BE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W21-16BE Details Description
Related parts for DTS20W21-16BE
RES SMD 2K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC TXRX USB ESD-PROT 14TSSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 5A 14VSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 673K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
2064-27 INSULATION ANVIL datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf