TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W21-39HC
DTS20W21-39HC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W21-39HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20W21-39HC.pdf
Availability of DTS20W21-39HC
QUANTITY
DTS20W21-39HC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W21-39HC
Internal Part NumberEIS-DTS20W21-39HC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W21-39HC
Related LinksDTS20W, DTS20W21-39HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W21-39HC Details Description
Related parts for DTS20W21-39HC
MTEI CONN 20P REC ASSY datasheet.pdf
PHOTODIODE PIN HI SPEED HI SENS datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
TAPE VHB CLEAR 3" LOW SURFACE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 1MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf