TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W21-39JC
DTS20W21-39JC picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W21-39JC
Brief Description
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DTS20W21-39JC.pdf
Availability of DTS20W21-39JC
QUANTITY
DTS20W21-39JC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W21-39JC
Internal Part NumberEIS-DTS20W21-39JC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W21-39JC
Related LinksDTS20W, DTS20W21-39JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W21-39JC Details Description
Related parts for DTS20W21-39JC
RES 270 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC POWER DIST SWITCH DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 36-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 33.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 0.15A 4X2SON datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3PDT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 200MHZ 6DFN datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.6A 80 MOHM SMD datasheet.pdf