TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W23-21PB
DTS20W23-21PB picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W23-21PB
Brief Description
CONN RCPT 21POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DTS20W23-21PB.pdf
Availability of DTS20W23-21PB
QUANTITY
DTS20W23-21PB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W23-21PB
Internal Part NumberEIS-DTS20W23-21PB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W23-21PB
Related LinksDTS20W, DTS20W23-21PB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W23-21PB Details Description
Related parts for DTS20W23-21PB
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 28.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 470MA 930 MOHM datasheet.pdf