TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W23-53BE
DTS20W23-53BE picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W23-53BE
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT
Datasheet Download
DTS20W23-53BE.pdf
Availability of DTS20W23-53BE
QUANTITY
DTS20W23-53BE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W23-53BE
Internal Part NumberEIS-DTS20W23-53BE
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W23-53BE
Related LinksDTS20W, DTS20W23-53BE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W23-53BE Details Description
Related parts for DTS20W23-53BE
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
COLLAR TIGHTENING FOR BACK SHELL datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 68POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 18-34AWG IDC datasheet.pdf
CAP ALUM 5000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X8R 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS CABLE PIN RA datasheet.pdf