TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W23-55BE
DTS20W23-55BE picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W23-55BE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT
Datasheet Download
DTS20W23-55BE.pdf
Availability of DTS20W23-55BE
QUANTITY
DTS20W23-55BE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W23-55BE
Internal Part NumberEIS-DTS20W23-55BE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W23-55BE
Related LinksDTS20W, DTS20W23-55BE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W23-55BE Details Description
Related parts for DTS20W23-55BE
IC 3-TO-8 DECODER/DEMUX 16-TVSOP datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf
RADIAL BRISTLE DISC THIN BRISTLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 100V X5R 1210 datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
HEATSHRINK 7/8" 50FT datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS INLINE PIN datasheet.pdf