TE Connectivity Deutsch Connectors DTS20W25-19BB
DTS20W25-19BB picture photo
Mfg. Part Number
DTS20W25-19BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT
Datasheet Download
DTS20W25-19BB.pdf
Availability of DTS20W25-19BB
QUANTITY
DTS20W25-19BB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS20W25-19BB
Internal Part NumberEIS-DTS20W25-19BB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS20W25-19BB
Related LinksDTS20W, DTS20W25-19BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS20W25-19BB Details Description
Related parts for DTS20W25-19BB
CAP TANT 33UF 75V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
DT-2RV212-AT MICRO-SWITC datasheet.pdf
RES 41.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 22UF 50V X7S SMD datasheet.pdf
SPD AC 3W+G 277VAC datasheet.pdf
3PVH 6IMLA 2MM SPF datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf